Rang

Coureur

Équipe

Temps

Écarts

1. CANCELLARA Fabian RADIOSHACK LEOPARD 5h 45′ 33″  
2. VANMARCKE Sep BLANCO PRO CYCLING TEAM 5h 45′ 33″ + 00′ 00″
3. TERPSTRA Niki OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 46′ 04″ + 00′ 31″
4. VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM 5h 46′ 04″ + 00′ 31″
5. GAUDIN Damien TEAM EUROPCAR 5h 46′ 04″ + 00′ 31″
6. STYBAR Zdenek OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 46′ 12″ + 00′ 39″
7. LANGEVELD Sebastian ORICA GREENEDGE 5h 46′ 12″ + 00′ 39″
8. FLECHA GIANNONI Juan Antonio VACANSOLEIL-DCM 5h 46′ 12″ + 00′ 39″
9. KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
10. TURGOT Sébastien TEAM EUROPCAR 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
11. HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
12. EISEL Bernhard SKY PROCYCLING 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
13. WYNANTS Maarten BLANCO PRO CYCLING TEAM 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
14. BOOM Lars BLANCO PRO CYCLING TEAM 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
15. BRESCHEL Matti TEAM SAXO-TINKOFF 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
16. LEUKEMANS Bjorn VACANSOLEIL-DCM 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
17. CHAINEL Steve AG2R LA MONDIALE 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
18. TJALLINGII Maarten BLANCO PRO CYCLING TEAM 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
19. CHAVANEL Sylvain OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
20. VANDENBERGH Stijn OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 46′ 23″ + 00′ 50″
21. PAOLINI Luca KATUSHA TEAM 5h 46′ 33″ + 01′ 00″
22. POZZATO Filippo LAMPRE – MERIDA 5h 48′ 25″ + 02′ 52″
23. PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM 5h 48′ 46″ + 03′ 13″
24. SIEBERG Marcel LOTTO-BELISOL 5h 48′ 46″ + 03′ 13″
25. SINKELDAM Ramon TEAM ARGOS-SHIMANO 5h 48′ 46″ + 03′ 13″
26. LE BON Johan FDJ 5h 48′ 50″ + 03′ 17″
27. MONDORY Lloyd AG2R LA MONDIALE 5h 48′ 50″ + 03′ 17″
28. DEGENKOLB John TEAM ARGOS-SHIMANO 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
29. PETIT Adrien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
30. WAGNER Robert BLANCO PRO CYCLING TEAM 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
31. GUARNIERI Jacopo ASTANA PRO TEAM 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
32. SABATINI Fabio CANNONDALE 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
33. KLUGE Roger TEAM NETAPP-ENDURA 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
34. SCHÄR Michael BMC RACING TEAM 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
35. HUSHOVD Thor BMC RACING TEAM 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
36. VEELERS Tom TEAM ARGOS-SHIMANO 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
37. VENTOSO Francisco MOVISTAR TEAM 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
38. KEISSE Iljo OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
39. BANDIERA Marco IAM CYCLING 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
40. MALACARNE Gaël BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
41. ELMIGER Martin IAM CYCLING 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
42. HINAULT Sébastien IAM CYCLING 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
43. ROELANDTS Jurgen LOTTO-BELISOL 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
44. DE BACKER Bert TEAM ARGOS-SHIMANO 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
45. MINARD Sébastien AG2R LA MONDIALE 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
46. KEUKELEIRE Jens ORICA GREENEDGE 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
47. BOASSON HAGEN Edvald SKY PROCYCLING 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
48. THURAU Bjorn TEAM EUROPCAR 5h 49′ 02″ + 03′ 29″
49. GUSEV Vladimir KATUSHA TEAM 5h 49′ 05″ + 03′ 32″
50. VAN SUMMEREN Johan GARMIN – SHARP 5h 49′ 05″ + 03′ 32″
51. STANNARD Ian SKY PROCYCLING 5h 49′ 05″ + 03′ 32″
52. HAYMAN Mathew SKY PROCYCLING 5h 49′ 05″ + 03′ 32″
53. ROULSTON Hayden RADIOSHACK LEOPARD 5h 51′ 40″ + 06′ 07″
54. DEVOLDER Stijn RADIOSHACK LEOPARD 5h 51′ 44″ + 06′ 11″
55. STEEGMANS Gert OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 51′ 44″ + 06′ 11″
56. BODNAR Maciej CANNONDALE 5h 51′ 44″ + 06′ 11″
57. BOECKMANS Kris VACANSOLEIL-DCM 5h 51′ 44″ + 06′ 11″
58. FARRAR Tyler GARMIN – SHARP 5h 54′ 10″ + 08′ 37″
59. ROJAS Jose Joaquin MOVISTAR TEAM 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
60. TAMOURIDIS Ioannis EUSKALTEL – EUSKADI 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
61. HUTAROVICH Yauheni AG2R LA MONDIALE 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
62. BARLE Florent COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
63. GUTIERREZ José Ivan MOVISTAR TEAM 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
64. SELIG Rüdiger KATUSHA TEAM 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
65. PERICHON Pierre-Luc BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
66. VAN EMDEN Jos BLANCO PRO CYCLING TEAM 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
67. KUZNETSOV Viacheslav KATUSHA TEAM 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
68. GREIPEL André LOTTO-BELISOL 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
69. LABBE Arnaud COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
70. BAUER Jack GARMIN – SHARP 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
71. QUINZIATO Manuel BMC RACING TEAM 5h 56′ 00″ + 10′ 27″
72. BONNET William FDJ 5h 56′ 03″ + 10′ 30″
73. MAASKANT Martijn GARMIN – SHARP 5h 58′ 49″ + 13′ 16″
74. MAES Nikolas OMEGA PHARMA-QUICK STEP 5h 59′ 15″ + 13′ 42″
75. KORETZKY Clément BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 5h 59′ 15″ + 13′ 42″
76. MURAVYEV Dmitriy ASTANA PRO TEAM 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
77. LEMOINE Cyril SOJASUN 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
78. CURVERS Roy TEAM ARGOS-SHIMANO 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
79. THOMAS Geraint SKY PROCYCLING 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
80. SERGENT Jesse RADIOSHACK LEOPARD 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
81. VAN POPPEL Boy VACANSOLEIL-DCM 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
82. ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
83. KOREN Kristijan CANNONDALE 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
84. JUNGELS Bob RADIOSHACK LEOPARD 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
85. JARRIER Benoit BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 6h 00′ 07″ + 14′ 34″
86. RAST Gregory RADIOSHACK LEOPARD 6h 00′ 11″ + 14′ 38″
87. TOSATTO Matteo TEAM SAXO-TINKOFF 6h 00′ 11″ + 14′ 38″
88. GENE Yohann TEAM EUROPCAR 6h 00′ 11″ + 14′ 38″
89. PALINI Andrea Francesco LAMPRE – MERIDA 6h 00′ 11″ + 14′ 38″
90. VISCONTI Giovanni MOVISTAR TEAM 6h 00′ 13″ + 14′ 40″
91. DEMARE Arnaud FDJ 6h 00′ 13″ + 14′ 40″
92. KREDER Wesley VACANSOLEIL-DCM 6h 00′ 13″ + 14′ 40″
93. CANTWELL Jonathan TEAM SAXO-TINKOFF 6h 00′ 13″ + 14′ 40″
94. LAENGEN Vegard Stake BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 6h 00′ 13″ + 14′ 40″
95. JORGENSEN Jonas Aaen TEAM SAXO-TINKOFF 6h 00′ 13″ + 14′ 40″
96. BARTA Jan TEAM NETAPP-ENDURA 6h 04′ 45″ + 19′ 12″
97. O’GRADY Stuart ORICA GREENEDGE 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
98. RASCH Gabriel SKY PROCYCLING 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
99. LUND Anders TEAM SAXO-TINKOFF 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
100. GARCIA AMBROA Ricardo EUSKALTEL – EUSKADI 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
101. TALABARDON Yannick SOJASUN 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
102. POPOVYCH Yaroslav RADIOSHACK LEOPARD 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
103. BAGDONAS Gediminas AG2R LA MONDIALE 6h 06′ 10″ + 20′ 37″
104. MORKOV Michael TEAM SAXO-TINKOFF 6h 11′ 04″ + 25′ 31″
105. HAEDO Lucas Sebastian CANNONDALE 6h 11′ 04″ + 25′ 31″
106. KUMP Marko TEAM SAXO-TINKOFF 6h 11′ 04″ + 25′ 31″
107. KLEMME Dominic IAM CYCLING 6h 11′ 04″ + 25′ 31″
108. SCHILLINGER Andreas TEAM NETAPP-ENDURA 6h 11′ 04″ + 25′ 31″
109. DEMPSTER Zakkari TEAM NETAPP-ENDURA 6h 11′ 04″ + 25′ 31″
110. ROWE Luke SKY PROCYCLING 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
111. DURBRIDGE Luke ORICA GREENEDGE 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
112. KING Edward CANNONDALE 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
113. CLARKE William TEAM ARGOS-SHIMANO 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
114. KAMYSHEV Arman ASTANA PRO TEAM 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
115. BOL Jetse BLANCO PRO CYCLING TEAM 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
116. DOWNING Russell TEAM NETAPP-ENDURA 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
117. GUARDINI Andrea ASTANA PRO TEAM 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
118. LAMOISSON MORGAN TEAM EUROPCAR 6h 11′ 49″ + 26′ 16″
119. JUUL-JENSEN Christopher TEAM SAXO-TINKOFF 6h 11′ 49″ + 26′ 16″

 

Categories: Non classé

Comments are closed.